V úterý 27.5. 2014 jsme si s 3. a 8. třídou prohlédli provozy kamenictví Jerman. Většina z nás chodí dennodenně kolem, aniž by tušila, že zdejší firma má již 90 let dlouhou historii! Provozem nás provedl bývalý zaměstnanec firmy, pan Král.


Dozvěděli jsme se, že v prvních desetiletích existence firmy zde pracovalo až 30 lidí, s postupem modernizace výroby se jejich počet stále snižoval. Dnes zde pracují dva stálí zaměstnanci pod vedením majitelky paní Jermanové. Do kamenictví dochází ještě kameník a písmomalíř pan Dvořák.
V kamenictví opracovávají různě velké žulové i mramorové desky, vyrábí především náhrobky. Docela nás překvapilo, že nevyrábí z místní žuly. Místní žula ovšem není tak kvalitní, hodí se spíše na dlažbu, obrubníky... a to vyrábí v nedaleké Prosečnici. Náhrobky se vyrábí ze žuly a z mramoru z celého světa. Materiál se dováží ze Švédska, z Afriky i z Číny.
Prohlídka provozu byla velmi zajímavá, téměř všechny stroje jsme viděli v činnosti – pilu s diamantovými segmenty, velkou brusku. Viděli jsme ovšem i ruční opracování kamene. Řada žáků měla i zajímavé dotazy, z čehož lze poznat, že je prohlídka zaujala. Všem zaměstnancům i paní Jermanové a paní Bydžovské, která nám prohlídku zařídila, děkujeme za zajímavé setkání s tradičním řemeslem Posázaví.

Zapsala Lenka Novotná - člen realizačního týmu projektu Inovace vzdělávací oblasti Člověk a svět práce na ZŠ Krhanice CZ.1.07/1.1.32/02.0099